FACE

Facelift - ne kirurški zahvat

Kako starimo, naše lice gubi potporne proteine poput kolagena i elastina, kao i masno tkivo. Mogu nastati linije i bore, kao i izdubljena područja i opuštena koža. Osvježen mladoliki izgled lica moguće je postići i bez kirurške intervencije, „tekućim“ faceliftom, uporabom Hijaluronskih filera. Također, tretman se može kombinirati s Botox-om, kako bi se izbrisale fine linije oko očiju te bore na čelu.

Prije zahvata

Kako bi se spriječilo oticanje tkiva i stvaranje podljeva potrebno je do 5 dana prije tretmana prestati uzimati lijekove kao što su Aspirin, Ibuprofen, dodatke prehrani i vitamine jer su oni tzv. „razrjeđivači krvi“ te mogu uzrokovati probleme sa zgrušavanjem krvi. S druge strane, preporučljivo je uzima Arnica kapi 5 dana prije pa sve do nekoliko dana poslije tretmana, s obzirom na to da one imaju minimalizirajući učinak na stvaranje podljeva.

Anestezija

Nema potrebe za općom ili lokalnom anestezijom budući se efekt smanjena osjeta boli postiže EMLA kremom, koja se mora aplicirati 30-45 minuta prije tretmana da bi se postigao zadovoljavajući efekt.

Zahvat

Glavna ideja „tekućeg“ facelift-a je nadoknaditi izgubljen volumen uporabom Hijaluronskih filera u područjima koja su tipično zahvaćena starenjem, kao što su temporalna regija (sljepoočna regija), zigomatična regija (jagodice) i tear trough (podočnjaci). Kad koža izgubi potporu spuštanjem tkiva naglašavaju se nazolabijalne brazde, te stvaraju bore oko ruba usta (tzv. Marionette bore), što zajednički doprinosi dojmu tužnog i umornog izgleda. Također, u području linije donje čeljusti višak kože stvara tzv. jowls, koje dodatno naglašavaju efekt starenja. Korištenjem različitih tehnika i dodavanjem volumena u dublje slojeve kože ovi se efekti starenja poništavaju i pacijent trenutno vidi rezultat pomlađivanja. Kvaliteta kože također se popravlja, što doprinosi boljoj vitalnosti i hidrataciji kože, ali ne briše tipične karakteristične crte lica.

Nakon zahvata

Ponekad je moguće primijetiti crvenilo ili oteklinu i do nekoliko dana nakon tretmana, a rijetko se javljaju i manji podljevi. Tijekom navedenog perioda (oko 10-tak dana) potrebno je izbjegavati sunce (kako bi se izbjeglo stvaranje hiperpigmentacije), kao i odgoditi odlazak na kozmetičke tretmane ili masažu lica. Dodatni popravci u smislu dodavanja volumena mogući su nakon 4-6 tjedana poslije tretmana, ukoliko je potrebno.

Osim bora i gravitacije, gubitak volumena lica sve se više prepoznaje kao važna komponenta procesa starenja. Gubitak volumena bit će izraženiji oko očiju, obraza, sljepoočnica i linije čeljusti. Pomlađivanje vlastitim masnim stanicama ostvaruje dvojaku svrhu, masne stanice se odstranjuju s kritične zone (npr. trbuha, bedra ili leđa) i prenose u područje gdje je potrebno nadoknaditi volumen, kao npr. regija obraza, podočnjaka, sljepoočnice ili brade. Također, istim se načinom može povećati i volumen usnica, čime se postiže trajni rezultat. Postupak se bez straha može ponavljati više puta, ukoliko se ne postigne željeni volumen u prvom tretmanu.

Preop

Ukoliko se zahvat radi samo na jednoj regiji (npr. bradi ili usnicama), moguće je izvesti ga u lokalnoj anesteziji. U slučaju da se radi u općoj anesteziji, potrebno je napraviti kompletnu krvnu sliku, biokemiju i koagulogram, kao i EKG.

Anestezija

Operacija se izvodi u lokalnoj ili općoj anesteziji, uz minimalnu poslijeoperacijsku nelagodu.

Operacija

U prvom dijelu operacije liposukcijom se odstranjuju masne stanice s ciljane kritične zone (npr. trbuh, struk, bedra ili bokovi) te se centrifugiranjem u posebnom aparatu odvajaju od viška tekućine. Potom slijedi priprema za prijenos u željeno područje lica, gdje je potrebno nadomjestiti volumen. Pritom se najveća pažnja pridaje očuvanju vitalnosti samih masnih stanica, čime se postiže maksimalan uspjeh njihovog preživljenja u novoj regiji (očekivani trajni volumen je oko 60-70% prenesenog volumena, radi resorpcije dijela masnih stanica). U završnom dijelu operativnog zahvata transferiraju se masne stanice u željeni dio lica, gdje se nadomještanjem volumena dobiva efekt pomlađivanja i svojevrsnog podizanja tkiva.

Postop

Postoperacijski, ukoliko je zahvat rađen u lokalnoj anesteziji, pacijentica nakon kraće opservacije može na kućnu njegu. Kod opće anestezije pacijentica ostaje kod nas tijekom prvih 24h, kako bi dobila svu potrebnu njegu i skrb. Prvih 6 tjedana potrebno je nositi poseban steznik u području iz kojeg je odstranjen dio masnih stanica, kako se u istom ne bi nakupljala suvišna tekućina.

Podizanje gornje usnice ili „lip lift“, operacija je kojom se postiže punoća gornje usnice te skraćuje dio između nosnica i gornjeg ruba gornje usnice (filtruma). S obzirom na to da se starenjem gubi i do 30% volumena usnice, što posljedično dovodi do produljenja filtruma, podizanjem gornje usnice vraća se mladenački izgled skraćenog filtruma i dobiva se voluminoznija gornja usnica. Za razliku od upotrebe hijaluronskih filera, ovaj tretman je trajan i ne zahtijeva dodatne korekcije.

Prije zahvata

Ukoliko se izvodi kao samostalna operacija, zahvat je moguće napraviti u lokalnoj anesteziji tj. bloku infraorbitalnog živca (kao kod popravka zuba). Međutim, ukoliko je dio facelit procedure, čitav zahvat najčešće se izvodi u općoj anesteziji. U tom slučaju, potrebno je napraviti kompletnu krvnu sliku, biokemiju i koagulogram, kao i EKG. Preporučeno je prestati pušiti najmanje 3 mjeseca prije navedenog zahvata, kako se ne bi dogodile neželjene komplikacije u smislu nekroze (odumiranja) kože.

Anestezija

Operacija se izvodi u lokalnoj ili općoj anesteziji, uz minimalnu poslijeoperacijsku nelagodu.

Operacija

Tijekom prijeoperacijske pripreme, u dogovoru sa Vašim plastičnim kirurgom, određuje se zadovoljavajuća veličina tj. volumen gornje usnice te se tome prilagođuje količina tkiva koja se odstranjuje. Rez je skriven u rubu nosnica, čime on nakon završenog procesa cijeljenja rane postaje praktički nevidljiv.

Nakon zahvata

Postoperacijski, ukoliko je zahvat rađen u lokalnoj anesteziji, pacijentica nakon kraće opservacije može na kućnu njegu. Kod opće anestezije pacijentica ostaje kod nas tijekom prvih 24h, kako bi dobila svu potrebnu njegu i skrb.

Prilikom starenja dolazi do opuštanja kože, što se najranije može primijetiti u području oko očiju. Osim same težine viška kože u području gornjih kapaka, često dolazi i do spuštanja lateralnog ruba obrva ili tzv. lateral hooding, što u kombinaciji dovodi do izrazito umornog i tužnog izgleda očiju. Često se koriste razne agresivne metode kao npr. “temporal lift”, koji odiže čitavu kožu od vlasišta do obrva, no mi koristimo trenutno najnoviju metodu podizanja obrva trajnim šavima, koja je mnogo poštednija te ima značajno skraćen tijek oporavka.

Prije zahvata

S obzirom na to da se zahvat najčešće kombinira sa gornjom blefaroplastikom, moguće je izvesti ga u lokalnoj anesteziji. U slučaju da se radi u općoj anesteziji, potrebno je napraviti kompletnu krvnu sliku, biokemiju i koagulogram, kao i EKG.

Anestezija

Operacija se izvodi u lokalnoj ili općoj anesteziji, uz minimalnu poslijeoperacijsku nelagodu.

Zahvat

Sam zahvat podizanja obrva najčešće se kombinira sa korekcijom gornjih kapaka jer tada daje najbolji rezultat te značajno pomlađuje taj dio lica. Kroz inciziju koja se koristi za odstranjivanje viška kože gornjih kapaka moguće je pristupiti na unutrašnji sloj obrve te metodom korištenja posebnog trajnog šava podići vanjski rub, čime se dobiva “otvoren” pogled i mladenački izgled.

Nakon zahvata

Postoperacijski, ukoliko je zahvat rađen u lokalnoj anesteziji, pacijentica nakon kraće opservacije može na kućnu njegu. Kod opće anestezije pacijentica ostaje kod nas tijekom prvih 24h, kako bi dobila svu potrebnu njegu i skrb.

en_USEnglish